Karma dla psa – istotne kryteria wyboru
Dieta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Karma dla psa – istotne kryteria wyboru

Prawidłowe karmienie zwierzaka jest kluczem do tego, by żył on długo i prawidłowo się rozwijał lub starzeć. Bez dopasowanego do potrzeb gatunku żywienia zwierzę nie może być w pełni zdrowy. Jak wybrać odpowiednią karmę? Jak czytać składy? Czym kierować się podczas wybierania karmy? Spieszymy z odpowiedziami!

Jaka powinna być karma dla psa?

Psy są przede wszystkim mięsożercami, ale nie są to bezwzględni mięsożercy, dlatego karma dla psiaka może, a nawet powinna zawierać niewielką ilość warzyw i owoców. Pożywienie podstawowe dla psa, czyli tak zwana karma bytowa, powinna składać się w większości w mięsa mięśniowego, dodatkowo powinna zawierać ona bogate w minerały i mikroelementy podroby, w dalszej kolejności warzywa, owoce i dodatki dietetyczne. Wysoka zawartość mięsa w karmie to podstawa. Drugi aspekt to zawartość zbóż. Ziarna i zboża, takie jak pszenica, żyto, ryż, proso, kukurydza i inne, zawierają skrobię, niektóre także gluten, których nie trawi psi układ pokarmowy. Ich obecność w składzie karmy może prowadzić do biegunek, bolesnych kolek, a nawet złogów w jelitach. Popularne, reklamowane w telewizji karmy, po których pies “robi zdrową kupkę”, składają się w większości ze zbóż, zapychaczy, a mięsa jest w nich zaledwie 4%. Wybierając karmę zawsze czytaj skład i szukaj w nim zawartości mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ to nie mięso, a tłuszcz, skórki, odpady z produkcji mięsa oraz na przykład nabiał.

Karma sucha czy mokra?

Zdrowy i zdolny do gryzienia pies, powinien jeść przede wszystkim karmę suchą. Gryzienie oraz żucie to naturalna potrzeba psa, którą może on spełniać właśnie między innymi podczas posiłku. Karma mokra bytowa lub uzupełniająca, może być stosowana jako przysmak, wypełnienie do zabawki lub maty do wylizywania. Można też stosować dietę mieszaną – jeden lub dwa posiłki z suchej karmy, jeden z mokrej, jednak moze to poskutkować niepożądanymi zachowaniami, na przykład zaprzestaniem jedzenia suchej karmy, na rzecz mokrej. Jeśli pies ma problem z dziąsłami lub zębami albo po prostu ma już duże ubytki w uzębieniu z racji wieku lub stanu zdrowia, można stosować dietę wyłącznie z karmy mokrej, która jest łatwiejsza do pogryzienia.

Karmy weterynaryjne i specjalistyczne

Zdarzają się takie przypadki, kiedy stan zdrowia psa nie pozwala na to, by jadł on zwykłą karmę. Może to być alergia pokarmowa, wrażliwy żołądek, problemy z wątrobą lub nerkami – możliwości jest wiele, ale rozwiązanie to samo – specjalistyczne karmy dla psów. Uważaj jednak na to, co kupujesz, ponieważ nie każda taka karma będzie dobra i zdrowa i może się okazać, że za 50% ziemniaków w karmie płacisz ponad 200 złotych. Szukaj dobrych składów, przede wszystkim mięsa i podrobów, a nie zapychaczy, w postaci soi, kukurydzy, ryżu czy właśnie ziemniaków. Niestety są na rynku karmy weterynaryjne, które są wręcz wegetariańskie, a mają być głównym pożywieniem mięsożercy. Tu w dylemacie sucha czy mokra karma, kieruj się wyłącznie składem, potrzebę żucia oraz higienę jamy ustnej możesz zapewnić psu w inny sposób.

Opieka nad psem to nie tylko spacery, zabawa i głaskanie. To przede wszystkim troska o zdrowie czworonożnego członka rodziny i zapewnienie mu wszystkich podstawowych potrzeb na najwyższym poziomie. Nigdy nie oszczędzaj na zdrowiu swojego psa, ponieważ na dłuższą metę i tak koszty leczenia zaniedbanych schorzeń lub skutków nieprawidłowego żywienia przewyższają cenę prewencji chorób, dobrej karmy lub wizyty kontrolnej u weterynarza.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co powinno znaleźć się w karmie dla kota, aby była pełnowartościowa?
Co powinno znaleźć się w karmie dla kota, aby była pełnowartościowa?
Karma dla kota, aby była pełnowartościowa, powinna zawierać zestaw składników, który zapewni mu odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych.
Domowy komfort dla kota – tworzenie przyjaznej przestrzeni dla szczęśliwego pupila
Domowy komfort dla kota – tworzenie przyjaznej przestrzeni dla szczęśliwego pupila
Twój dom jest miejscem, w którym twój kot spędza większość swojego czasu, dlatego ważne jest, aby stworzyć mu przyjazne i komfortowe środowisko. Zapewnienie domowego komfortu dla kota nie tylko wpływa na jego dobrostan, ale także wzmacnia więź między wami.
Jak zrozumieć mowę ciała swojego futrzanego przyjaciela?
Jak zrozumieć mowę ciała swojego futrzanego przyjaciela?
Zanurz się w świecie komunikacji zwierzęcej i dowiedz się, jak odczytywać sygnały wysyłane przez twojego czworonożnego towarzysza. Przeczytaj i przeanalizuj jego mowę ciała, by lepiej zrozumieć jego potrzeby i emocje.
Ostatnie wpisy