Dobra karma i regularne badania – klucz do zdrowia Twojego psiaka
Dieta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra karma i regularne badania – klucz do zdrowia Twojego psiaka

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nic więc dziwnego, że chcemy, by w dobrym zdrowiu towarzyszył nam w życiu jak najdłużej. By zapewnić psu długie, zdrowe i szczęśliwe życie u naszego boku, musimy dbać o jego zdrowie na co dzień. Zobacz, w jaki sposób dbać o zdrowie psa.

Odpowiednie karmienie – podstawa profilaktyki

Jak wiadomo, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o zwierzaki, absolutną podstawą to utrzymania psa w dobrym zdrowiu jest odpowiednie żywienie. Dieta z resztek ludzkiego jedzenia lub popularnej, reklamowanej w telewizji karmy to nie najlepsze rozwiązanie. Oszczędzając na karmieniu psa, prędzej czy później wszystkie zaoszczędzone na karmie pieniądze i jeszcze więcej, zostawimy w gabinecie weterynarza. Karma pełna zbóż, soi, zapychaczy i konserwantów to droga do wielu poważnych chorób układu pokarmowego i trawiennego, których diagnostyka i leczenie są bardzo kosztowne. Organizm psa, choć przez tysiące lat dostosowywał się do życia z ludźmi, nie przystosował się do trawienia skrobii, w którą bogata jest dieta człowieka.

Karma dla psa, powinna być bezzbożowa, najlepiej wysokomięsna, nie powinna być barwiona ani konserwowana. Formą konserwacji mięsa w puszkach dla psa powinna być pasteryzacja, dzięki której mięso zachowa świeżość nawet przez kilka lat, bez konieczności dodatkowego podnoszenia jej trwałości. Zarówno mokra, jak i sucha karma muszą spełniać te warunki, by być odpowiednie dla psa. Przeczytaj skład karmy, którą dostaje Twój pies, możliwe, że jeśli wybierasz dostępne w dyskontach popularne marki karmy, w puszce jest zaledwie 4% mięsa, a reszta to odpadki z rzeźni i szkodliwe, uzależniające zapychacze.

Za tę samą lub nawet niższą cenę, co popularną karmę bardzo niskiej jakości, możesz kupić o wiele lepszą karmę firmy, której nie sprzedaje się w znanych sklepach. W sklepie internetowym https://taniakarma.com/ znajdziesz szeroki wybór dobrych jakościowo karm, dzięki którym Twój pies będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata.

Fot. Mat Coulton/Pixabay

Jakie badania wykonywać regularnie?

Kontrolę u weterynarza powinno przeprowadzać się co trzy lub cztery miesiące u psów młodych i dorosłych. Staruszki powinny odwiedzać weterynarza nawet częściej. Wizyta kontrolna to niewielki wydatek, rzędu 30-50 złotych. Na takiej wizycie lekarz omaca psa, sprawdzi stan jego zębów, oczu, uszu, sprawdzi, czy zwierzak nie ma pasożytów zewnętrznych oraz sprawdzi jego temperaturę. Regularne wizyty u tego samego lekarza prowadzącego pomogą weterynarzowi zauważyć ewentualne nieprawidłowości oraz prowadzić rzetelną kartotekę i raport o stanie zdrowia psa.

Regularnie, co pół roku powinno się wykonać u psa badania krwi. Regularne badania diagnostyczne pozwolą szybko wykryć ewentualne choroby i od razu rozpocząć leczenie. Badania laboratoryjne pomagają także w monitorowaniu ogólnego stanu zdrowia psa, dlatego warto wykonywać je regularnie. Wybrany przez Ciebie gabinet weterynaryjny powinien być wyposażony w najwyższej jakości środki i sprzęt laboratoryjny lub być w stałym kontakcie z profesjonalnym laboratorium diagnostycznym. Przykładowe zaopatrzenie, które powinno znajdować się w klinice weterynaryjnej, znajdziesz na: https://www.argenta.com.pl/Diagnostyka-weterynaryjna.

Dbanie o psa to nie tylko doglądanie, czy ma pełną miskę i głaskanie go na kanapie. To przede wszystkim zwracanie uwagi na to, co trafia do jego miski, dbanie o jego zdrowie i regularne wizyty u weterynarza. Poza stałymi terminami kontroli, nie można również zapominać o tym, że każdy niepokojący nas objaw lub zachowanie odbiegające od normy, należy od razu skonsultować z lekarzem, a nie czekać do wizyty, która przypada za miesiąc. Pies do szczęścia potrzebuje Twojej miłości i spełnienia potrzeb, z których jedną jest wolność od bólu i dyskomfortu. Tego możemy dopilnować wyłącznie pod okiem lekarza specjalisty, dlatego badaj swojego psiaka regularnie, by mógł być u Twojego boku jak najdłużej.

Fot. Justin Aikin/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak i czym należy karmić koty?
Jak i czym należy karmić koty?
Mając zwierzaka w domu, musisz poświęcać mu czas, ale także zapewnić odpowiednią opiekę. Pamiętaj o tym, że nie każda karma będzie odpowiednia. Zobacz, jak i czym karmić swojego kota. 
Porady dotyczące pielęgnacji sierści u kotów domowych
Porady dotyczące pielęgnacji sierści u kotów domowych
Zdobądź wiedzę na temat pielęgnacji sierści u swojego pupila. Dowiedz się, jakie są najlepsze metody i produkty do utrzymania zdrowia i blasku futra Twojego kota.
Ciekawostki o zwierzętach ze schroniska – poznaj ich charakter i potrzeby
Ciekawostki o zwierzętach ze schroniska – poznaj ich charakter i potrzeby
Zwierzęta ze schronisk to nie tylko urocze kociaki i pieski, ale również inne gatunki, takie jak króliki, świnki morskie, ptaki i wiele innych. W tym artykule przyjrzymy się ciekawostkom na temat różnych gatunków zwierząt ze schroniska, ich charakterom, preferencjom i potrzebom.
Ostatnie wpisy