Jaki powinien być drapak dla kota?
Pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaki powinien być drapak dla kota?

Opiekunowie kotów wiedzą doskonale, że drapak w domu to podstawa. Nie tylko jest to źródło rozrywki dla kota, lecz także ochrona sprzętów domowych przed kocimi pazurami. W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat składu wyprawki dla kota i w takich zestawieniach prawie zawsze pojawia się drapak, jednak rzadko kiedy udziela się rad na temat tego, jak wybrać taki sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepszy drapak dla kota oraz jaką funkcję pełni on w życiu zwierzaka.    

Czy drapak jest konieczny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Drapanie jest naturalną potrzebą kota, która wynika z uwarunkowań gatunkowych i leży głęboko w jego instynkcie. Te zakodowane w kociej naturze zachowania muszą być spełniane, aby zwierzę mogło normalnie i zdrowo funkcjonować. Jest to tak silna potrzeba, że kot będzie spełniał ją bez względu na to, czy ma do tego wyznaczone miejsce, czy nie. Drapak jest najbardziej optymalną opcją, jednak dywan, nogi stołu i krzeseł, boczne ściany szaf czy tapeta w oczach kota nadadzą się do drapania równie dobrze. Drapak jest jednak najbardziej atrakcyjną z opcji, którą większość kotów wybiera na swoją główną “ofiarę”. Dzięki takiemu zakupowi ochronisz swoje meble przed zniszczeniem. Małe, podstawowe modele drapaków znajdziesz na https://pociechowo.pl/drapak-dla-kota/male-i-srednie-drapaki.

Po co kotu drapak?

Krąży mit o tym, że koty podczas korzystania z drapaka tępią swoje pazurki, aby nie zrobić krzywdy sobie i innym. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Drapanie służy kotu do tego, żeby pazury ostrzyć, piłując je o chropowate powierzchnie. Dzięki temu paznokcie nie przerastają i nie robią się za długie, a przy okazji zostają ostre i skuteczne przy polowaniach. Drapak pełni przede wszystkim funkcję higieniczną – czyści łapki. Możesz zaobserwować, że po wyjściu z kuwety Twój kot kieruje się prosto w stronę drapaka. Robi to właśnie po to, aby oczyścić łapki i pozbyć się pozostałości żwirku i pyłu z przestrzeni pomiędzy palcami oraz spod pazurków. Wysoki drapak dla kota w postaci drzewka do wspinaczki ma także jeszcze jedną funkcję – pozwala na obserwowanie dużych obszarów terenu. Obserwacja terytorium daje kotom poczucie kontroli i bezpieczeństwa, dlatego koty, kiedy odczuwają niepokój czy lęk, często wspinają się na jakiś wysoki punkt, aby zyskać kontrolę nad sytuacją.

Jaki drapak wybrać?

Na rynku można znaleźć mnóstwo różnych modeli drapaków. Od prostych i tanich wycinków z tektury falistej po wielkie, rozbudowane drzewka. Tak naprawdę swoją funkcję spełnia każdy z tych modeli, jednak nie każdy będzie dla kota wystarczająco interesujący. Poza kartonem, często wybieranymi materiałami na drapak dla kota jest sznur jutowy lub sizalowy. Mają one chropowatą strukturę, dzięki czemu zwierzę może prawidłowo zadbać o higienę swoich łap. Jeśli decydujesz się na drzewko, zwróć uwagę na to, by było stabilne i bezpieczne dla kota – bez wystających elementów czy ostrych krawędzi. Możesz też wybrać drapak sufitowy, który kupisz na stronie https://pociechowo.pl/drapak-dla-kota/drapaki-sufitowe.

Nie każdy kot od razu zachwyci się drapakiem i zacznie chętnie z niego korzystać. Aby zachęcić zwierzaka do drapania w wyznaczonym do tego miejscu, możesz dookoła i na czubek drapaka nasypać kocimiętki lub spryskać go aerozolem z ekstraktem z tego zioła.

Zdjęcie główne: pexels.com/mraqieb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrozumieć mowę ciała swojego futrzanego przyjaciela?
Jak zrozumieć mowę ciała swojego futrzanego przyjaciela?
Zanurz się w świecie komunikacji zwierzęcej i dowiedz się, jak odczytywać sygnały wysyłane przez twojego czworonożnego towarzysza. Przeczytaj i przeanalizuj jego mowę ciała, by lepiej zrozumieć jego potrzeby i emocje.
Czy wszystkie koty powinny wychodzić na zewnątrz?
Czy wszystkie koty powinny wychodzić na zewnątrz?
Dyskusja na temat tego, czy koty to zwierzęta domowe, które powinny przebywać wyłącznie w czterech ścianach, czy też warto dać im trochę swobody i pozwolić wychodzić na zewnątrz trwa w najlepsze.
Jakie akcesoria kupić dla szczeniaka?
Jakie akcesoria kupić dla szczeniaka?
Jako świeżo upieczony opiekun szczeniaka na pewno szybko przekonałeś się, jakie jest to przyjemne zajęcie.
Ostatnie wpisy