Jak przygotować psa do dłuższej rozłąki?
Behawiorystyka zwierząt
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować psa do dłuższej rozłąki?

Czas urlopu często oznacza tymczasową rozłąkę z pupilem, jeśli nie zabierasz go ze sobą w podróż. Taka rozłąka jest przeżyciem nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego czworonoga. Jak przygotować psiaka do zmiany? Przeczytaj!

Rozłąka a psychika psa

Czasem zachodzi potrzeba pozostawienia pupila na jakiś czas pod nadzorem innej osoby. Taka rozłąka może ujemnie wpłynąć na zdrowie psychiczne czworonoga. Pies to istota społeczna i rozłąka z właścicielem nie może się nie odbić na jego kondycji emocjonalnej. Jednocześnie pies bardzo dobrze przystosowuje się do nowych warunków i może przyzwyczaić się do tego, że nie będzie Cię obok niego, jeśli umiejętnie go do tego przygotujesz.

Jeszcze jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać: pies potrafi odczytywać ludzkie emocje. Jeśli więc zaczniesz inaczej się zachowywać i rozpaczać z powodu odjazdu, on od razu to wyczuje i sam zacznie się stresować. U niektórych psów może się też rozwinąć lęk separacyjny, który może skutkować destrukcyjnym zachowaniem, niekończącym się szczekaniem czy nadmiernym wydzielaniem śliny.

A co on sobie pomyśli?

„Jeśli zostawię psa z kimś innym, to czy nie pomyśli sobie, że go zdradziłem?” – jeśli takie pytanie kołacze Ci się po głowie, to spieszymy zapewnić, że nie. Pies nie myśli kategoriami „zło”, „dobro”, „sumienie” czy „zdrada”. To prosta istota niezdolna do analizowania swoich czynów i myślenia o przeszłości. Obce jest jej także abstrakcyjne myślenie. Nie uprzedzisz jej też, że wyjeżdżasz, bo o przyszłości także nie potrafi myśleć. A więc, tak czy inaczej, Twój odjazd będzie dla pupila pełnym zaskoczeniem. Niemniej pojawienie się psa w domu wcale nie musi pozbawiać Cię przyjemności wyjazdowej. Jeśli wszystko zrobisz tak, jak należy, możesz spokojnie udać się na wakacje i nic złego się nie przytrafi.

Jak konkretnie przygotować psa do rozłąki?

Jeśli wiesz, że Twój pies jest podatny na wystąpienie lęku związanego z rozłąką, lepiej będzie, jeśli pomieszka u zaufanego członka rodziny czy przyjaciela. Oszczędź mu stresu związanego z pobytem w hotelu dla psów. Wśród bliskich osób pies lepiej się będzie czuł, bo cała uwaga najprawdopodobniej będzie skupiona wyłącznie na nim. Jeśli planujesz zostawić go pod opieką kogoś obcego, zadbaj o to, by spotkali się i zaprzyjaźnili przed wyjazdem. Psiak nie będzie wówczas odczuwał lęku związanego z obecnością całkiem nieznajomej mu osoby.

Jeśli rzadko zostawiasz psa samego, Twój wyjazd z pewnością będzie dla niego stresem. Aby pies czuł się bardziej komfortowo w czasie rozłąki, już teraz przyuczaj go do swojej nieobecności. Spróbuj kilka razy zostawić psa samego na jakiś krótki czas. Kiedy zamierzasz wyjść, poświęć mu trochę uwagi – pogłaszcz brzuszek i daj ulubioną zabawkę.

Przed odjazdem zostaw psu parę znajomych rzeczy, które będą mu Ciebie przypominać, na przykład T-shirt lub kołderkę z Twoich zapachem. Warto też zostawić psu ulubioną zabawkę, którą zwykle ze sobą nosi, gdy jest zdenerwowany. Przed odjazdem upewnij się, że pies jest czymś zajęty. Przed wyjściem zechcesz na pewno się z nim pożegnać, ale zrób to na długo przed odjazdem. Pełne emocji pożegnanie może wywołać w psiaku niepokój.

Zdj. główne: Izabelly Marques/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Często zadawane pytania dotyczące adopcji kota ze schroniska
Często zadawane pytania dotyczące adopcji kota ze schroniska
Adopcja kota ze schroniska to wspaniały sposób, aby dać nowy dom i drugą szansę dla bezdomnego kota. Jednak, przed podjęciem decyzji o adopcji, wiele osób ma wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące adopcji kota ze schroniska.
Dlaczego warto brać zwierzęta ze schroniska dla zwierząt: Odkryj piękno adopcji
Dlaczego warto brać zwierzęta ze schroniska dla zwierząt: Odkryj piękno adopcji
Adopcja zwierząt ze schroniska dla zwierząt to wyjątkowe i satysfakcjonujące doświadczenie, które ma wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla adoptującego. 
Porady dotyczące pielęgnacji sierści u kotów domowych
Porady dotyczące pielęgnacji sierści u kotów domowych
Zdobądź wiedzę na temat pielęgnacji sierści u swojego pupila. Dowiedz się, jakie są najlepsze metody i produkty do utrzymania zdrowia i blasku futra Twojego kota.
Ostatnie wpisy