Rasa Samojed – czego nie wiesz o tych psach?
Behawiorystyka zwierząt
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rasa Samojed – czego nie wiesz o tych psach?

Samojedy to piękne puchate psy, których nie da się nie kochać. Swoje liczne grono miłośników zawdzięczają przyjaznemu charakterowi i rzadko spotykanej sierści. Nie zapominajmy, że wygląd to nie wszystko.

Warto przyjrzeć się tej  rasie psa, poznać lepiej ich pochodzenie, uosobienie i wyzwania, jakie wiążą się z posiadaniem pupila rasy samojed. Potrafią to być bardzo wymagające psy, które potrzebują dużo uwagi, mnóstwa ruchu i stabilności.

Pochodzenie samojedów

Długa, gęsta i biała sierść tych psów jest ściśle powiązana z ich pochodzeniem. Początkowo zamieszkiwały one tereny mroźnej Syberii, surowe warunki pogodowe wymagały od zwierząt predyspozycji do zachowania ciepłoty ciała. Gruba sierść nie pozwalała samojedą zmarznąć, dodatkowo zapewniając w nocy ciepło ich właścicielom. Jednak to nie jedyna funkcja, jaką pełniły. Wykorzystywano ich świetne przystosowanie do klimatu używając pupili jako psów zaprzęgowych, myśliwskich i stróżujących.

Samojed – pies z charakterem

Nie bez powodu samojedy są nazywane jednymi z najbardziej przyjaznych psów. Mają bardzo towarzyskie usposobienie, nigdy nie brakuje im siły na zabawę, a ich energia nigdy się nie kończy. Jest to idealny pupil, gdy w domu mamy dziecko. Ten wulkan energii, jakim jest samojed, doskonale zgra się z maluchem, który również lubi być w ciągłym ruchu.

Niestety, ale jeśli nie preferujesz aktywnego stylu życia, lub nie masz zbyt wiele czasu, który mógłbyś poświęcić psu, samojed może nie być odpowiednim pupilem. Te zwierzaki potrzebują długich spacerów, a nawet biegów. Dodatkowo bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, a co za tym idzie, tęsknią pod jego nieobecność.

Pielęgnacja samojeda

Bujna biała sierść na pierwszy rzut oka może się wydawać pielęgnacyjnym wyzwaniem. Jest to jednak błędne przekonanie, nie wymaga ona dużo więcej pracy, niż u innych psów. Samojedy nie należy kąpać zbyt często, według poradników wystarczy robić to raz na kilka miesięcy, ponieważ ich sierść jest “samoczyszcząca”. Najważniejszym elementem pielęgnacji jest regularne wyczesywanie, szczególnie w okresie wiosennym, ponieważ to właśnie wtedy futro psa najbardziej linieje.

Istnieją fryzjery psie przeznaczone specjalnie dla samojedów. Warto udać się tam raz na jakiś czas z pupilem na rutynowe czyszczenie uszu, zębów i przycięcie pazurów. W takim zakładzie można też skorzystać z usługi mycia wraz z profesjonalnymi kosmetykami, które poprawią jakość sierści.

Samojedy są znane jako wiecznie uśmiechające się psy i myślę, że doskonale oddaje to ich radosne uosobienie. Z takim pupilem z pewnością nie zazna się nudy, jeśli lubisz aktywność fizyczną, on będzie dla ciebie idealnym kompanem.

Zdjęcie główne: Chilmars/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o szczeniaka?
Jak dbać o szczeniaka?
Radosne, pełne energii i potrzebujące troski — szczeniaki! Sprawdź, jak zapewnić im zdrowie i szczęście.
Jak dbać o zdrowie swojego psa?
Jak dbać o zdrowie swojego psa?
Pies jest naszym najlepszym przyjacielem i zasługuje na najlepszą opiekę. Dbanie o zdrowie psa wymaga regularnej opieki weterynaryjnej, aktywności fizycznej i zdrowej diety. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrowie swojego pupila. 
Jak wygląda adopcja ze schroniska?
Jak wygląda adopcja ze schroniska?
Schroniska dla zwierząt są przepełnione przez psy i koty, które oczekują na lepszy los.
Ostatnie wpisy