Kleszcze u psa – jak się ich pozbyć?
Pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kleszcze u psa – jak się ich pozbyć?

Kleszcze to pasożyty żywiące się krwią naszych pupili. Są prawdziwą zmorą lata, a także stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Dowiedz się jak im zapobiegać i jak je usunąć.

Ulubionym miejscem przebywania kleszczy są lasy, wysokie trawy, zarośla i krzewy. Pojawiają się jak tylko temperatura permanentnie wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza. Są uciążliwe i bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić takie choroby jak na przykład borelioza, bartoneloza czy babeszjoza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W ofercie sklepów z artykułami dla zwierząt dostępnych jest wiele produktów zapobiegających wbiciu się kleszcza. Wybrać można spośród preparatów, które nanosi się na skórę (maści, płyny, obroże przeciwkleszczowe) oraz tabletki do umieszczenia w jedzeniu. Ważne jest, aby regularnie kontrolować sierść naszych zwierzaków, szczególnie okolice szyi i pachwin. Dla dokładnego sprawdzenia można posłużyć się specjalnym grzebieniem do wyczesywania insektów.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli zauważymy kleszcza u naszego psa czy kota, im szybciej go usuniemy, tym lepiej. Zmniejszamy wówczas ryzyko, że zarazki dostaną się do rany. Im wcześniej kleszcz zostanie znaleziony i usunięty, tym mniejsze jest ryzyko, że zarazki dostaną się do rany. Najgroźniejszą bakterią jest Borrelia, która mieści się w jelicie pasożyta i stamtąd wędrują do miejsca ukąszenia. Całość tego procesu trwa około dwunastu godzin. Jeśli kleszcz zostanie w tym czasie usunięty, zainfekowanie Borrelią nie jest możliwe. Pasożyta najłatwiej usunąć jest pęsetą. Na rynku dostępne są specjalne pęsety przeznaczone do tej właśnie czynności. Trzeba starać się usunąć go szybko, jednym ruchem i uważać, aby go nie zgnieść. Jest to bardzo istotne, bo ryzykujemy, że kleszcz wydzieli zawartość żołądka do rany, a znajdujące się w pasożycie bakterie przedostaną się do układu krwionośnego zwierzęcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować psa do dłuższej rozłąki?
Jak przygotować psa do dłuższej rozłąki?
Czas urlopu często oznacza tymczasową rozłąkę z pupilem, jeśli nie zabierasz go ze sobą w podróż. Taka rozłąka jest przeżyciem nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego czworonoga.
Dlaczego warto ubierać psa?
Dlaczego warto ubierać psa?
Zadbaj o styl i wygodę swojego psa - odkryj świat ubranek dla czworonoga i dodaj mu nutkę wyjątkowości!
Dlaczego warto brać zwierzęta ze schroniska dla zwierząt: Odkryj piękno adopcji
Dlaczego warto brać zwierzęta ze schroniska dla zwierząt: Odkryj piękno adopcji
Adopcja zwierząt ze schroniska dla zwierząt to wyjątkowe i satysfakcjonujące doświadczenie, które ma wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla adoptującego. 
Ostatnie wpisy