Jak i czym należy karmić koty?

Mając zwierzaka w domu, musisz poświęcać mu czas, ale także zapewnić odpowiednią opiekę. Pamiętaj o tym, że nie każda karma będzie odpowiednia. Zobacz, jak i czym karmić swojego kota.

Karma mokra

Karma mokra dla kota jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz dać swojemu pupilowi. Dlaczego? Ponieważ koty z natury nie piją zbyt wiele, a taki posiłek charakteryzuje się dużą wilgotnością, co sprawi, że dostarczy on organizmowi zwierzaka niezbędnej wody, której zawiera mniej więcej 75-85%. Karma sucha dla kota zawiera jej ok. 5-10%, dlatego powinna być podawana rzadziej, raczej jako smakołyk niż pełnoprawne danie.

W naturze koty dostarczają swojemu ciału wody z organizmu zjadanych ofiar, dlatego u zwierzaka mieszkającego w twoim domu musi być ona pobierana przede wszystkim z pokarmu. Koty niechętnie pobierają wodę z miski. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zwierzęta te pochodzą z terenów półpustynnych, gdzie wodna jest trudno dostępna, a przez to ewolucyjnie ich pragnienie zostało zredukowane.

Niestety nieodpowiednie nawodnienie prowadzić może do wielu konsekwencji takich jak choroby nerek, zaburzenie trawienia, czy problemów z wytrącaniem się kryształów.

Unikaj zbóż i uważaj na ryby

Karma dla kota powinna być wolna od zbóż. Twój zwierzak w swojej ślinie nie ma amylazy, która to jest odpowiedzialna za trawienie produktów roślinnych. Warto pamiętać również o tym, że niektóre ryby nie powinny znaleźć się w diecie zwierzaka. Jeśli jednak chcesz je podawać, zawsze wybieraj te świeże i surowe. Dla twojego kota bezpieczny będzie na przykład pstrąg, łosoś oraz dorsz. Unikaj natomiast makreli, tuńczyka i śledzia.

Stosuj zdrowe smakołyki

Nie zapominaj także o fakcie, że każdy potrzebuje czasem urozmaicić swoją dietę, nawet twój kot. Zastanawiając się, co może on zjeść, bierz pod uwagę również przysmaki. Dzisiaj w sklepach znajdziesz ich ogromny wybór. Zanim jednak je kupisz, dobrze się im przyjrzyj. Nie powinny zawierać w sobie zbóż oraz cukru. Najlepszym wyborem będą smakołyki liofilizowane, które w swoim składzie zawierając wyłącznie mięso. Przygotowywane są one w specjalny sposób, poprzez zamrożenie i suszenie. Proces też umożliwia na zachowanie składników odżywczych, a także aromatu i smaku. Dobrą opcją będzie także wykorzystanie suszonych przysmaków. Wykonać może je samodzielnie. Taka przekąska będzie doskonałym posiłkiem po zabawie wędką.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mustafa ezz

Napisz komentarz