Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo to nie od dziś. Wielu miłośników zwierząt marzy o psie, ale zwierzę to poważny obowiązek. Zanim do naszego domu trafi czworonożny członek rodziny, trzeba to dokładnie przemyśleć i zaplanować. Zobacz, jak przygotować się na pojawienie się w domu psiaka.
Wraz z decyzją o przygarnięciu psa, pojawia się dylemat – adoptować zwierzaka w potrzebie czy kupić szczeniaka? Jeśli decydujesz się na przygarnięcie psa ze schroniska, musisz wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie jest to pies po przejściach, który będzie wymagał od Ciebie wiele cierpliwości i systematycznej pracy. Plusem adopcji dorosłego psa jest to, że może być nauczony dobrych nawyków, więc nie musisz przejmować się na przykład nauką czystości. Schroniskowy psiak na pewno odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością. Z kolei wymarzonej rasy szczeniak z hodowli będzie po prostu szczeniakiem. Młode psy potrzebują bardzo dużo uwagi, pracy, muszą wszystkiego się nauczyć, co wielu opiekunów po prostu przerasta. Przed kupnem psa koniecznie upewnij się czy hodowca jest zarejestrowany i prowadzi swoją hodowlę legalnie. Zwierzęta z pseudohodowli są o wiele tańsze, niż jednak szczeniaki ze związków kazirodczych, od wyczerpanych i źle żywionych matek, żyją o wiele krócej, zdecydowanie częściej chorują i mają wiele wad genetycznych. Choć obraz źle traktowanych szczeniąt łamie serce każdemu psiarzowi, finansując pseudohodowle przez kupno takich zwierząt, napędzasz ten okrutny biznes, co skazuje dziesiątki tysięcy innych psów na ten los.
Absolutną podstawą do utrzymania psa w dobrym zdrowiu jest odpowiednie żywienie. Dieta z resztek ludzkiego jedzenia lub popularnej, reklamowanej w telewizji karmy to nie najlepsze rozwiązanie. Oszczędzając na karmieniu psa, prędzej czy później wszystkie zaoszczędzone na karmie pieniądze i tak zostawisz w gabinecie weterynarza. Karma pełna zbóż, soi, zapychaczy i konserwantów to droga do chorób układu pokarmowego i trawiennego oraz wykształcenia alergii pokarmowej. Organizm psa, choć przez tysiące lat dostosowywał się do życia z ludźmi, nie przystosował się do trawienia skrobi, którą zawiera dieta człowieka.
Karmy suche dla psów powinny być bezzbożowe i wysokomięsne. Nie powinny być barwione ani konserwowane szkodliwymi substancjami. Morka karma również musi spełniać te warunki, by być odpowiednia dla psa. Przeczytaj skład karmy, którą podajesz swojemu psu. Możliwe, że jeśli wybierasz dostępne w dyskontach popularne marki karmy, w puszce jest zaledwie 4% mięsa, a reszta to odpadki z rzeźni i szkodliwe, uzależniające zapychacze. Dobrej jakości karma jest potrzebna, by pies był zdrowy i mógł cieszyć się życiem.
Zanim psiak trafi do Twojego domu, przygotuj dla niego cichy kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Najlepszą opcją jest klatka kennelowa, która pełni niejako rolę psiego pokoju. Tam, o ile pokażesz psu, że to jego przestrzeń do relaksu, odpoczynku. Niezależnie od wieku pies potrzebuje przestrzeni do uspokojenia emocji i złapania dystansu. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, lepszą jakość snu i miejsce do bycia sam na sam ze sobą. Psa nauczonego korzystania z klatki możesz w niej zamykać na przykład na czas Twojej nieobecności, jednak nie powinien on spędzać w zamkniętej klatce dłużej, niż 4 godziny na dobę.
Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają Ci na postawienie klatki, postaraj się zaaranżować dla niego cichy i spokojny kąt w domu, który będzie przeznaczony tylko dla niego. Powinno się tam znaleźć legowisko dla psa, odpowiednio dobrane do jego wielkości, ulubiona zabawka, na przykład szarpak czy zabawka do wylizywania. Taki kąt czy klatka kennelowa pomoże psu szybciej zaadaptować się do nowego miejsca i sytuacji.
W niedalekim sąsiedztwie, miejsca relaksu, choć nie za blisko, powinny znaleźć się miski na karmę i wodę. Najlepsze są miski do karmy wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ ten materiał jest najbardziej odporny na psie zęby i nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Z kolei miska na wodę najlepsza będzie ceramiczna – w ceramice woda najdłużej pozostaje świeża i najlepiej smakuje, a co za tym idzie, psy najchętniej ją piją. Wiele młodych psiaków lub zwierzaków po trudnych przejściach, ma problem ze zbyt szybkim jedzeniem, co prowadzi do przejedzenia, wzdęć, wymiotów i problemów z układem pokarmowym. W takim wypadku warto zainwestować w miskę lub silikonową matę spowalniającą jedzenie. Taka miska ma rowki i labirynty, z których pies musi wydobyć karmę, a przez utrudnienia je dużo wolniej, co jest dla niego zdrowsze.
Psiaki to wulkany energii, które potrzebują stale ją rozładowywać. Niezbędne w wyprawce dla psa są szarpaki i pluszaki, które będzie mógł rozrywać i niszczyć. Dzięki zapewnieniu mu tego typu zabawek, uchronisz swoje buty, meble i tekstylia przed psimi zębami. Piszczałki to niekoniecznie dobre rozwiązanie zwłaszcza dla ras ze skłonnościami do reaktywności. Głośne dźwięki mogą powodować problemy lękowe i generować zbyt dużo stresu lub za bardzo pobudzać psa. Dodatkowo przydadzą się na pewno zabawki o charakterze wyciszającym, na przykład zabawki do wylizywania typu KONG i mata węchowa, którą łatwo można wykonać samodzielnie. Takie zabawki pomogą psu wyciszyć emocje i opanować nadmierną ekscytację.
Opieka nad psem to poważny obowiązek, ale także wielka radość i satysfakcja. Wdzięczne psie oczy wynagrodzą Ci każdy trudny moment, dlatego nie wahaj się i adoptuj psiaka. Skompletowanie wyprawki dla zwierzaka może być naprawdę drogie, dlatego zacznij zbierać jej elementy z wyprzedzeniem, tak, żeby nie musieć wydać na raz dużej sumy.
Fot. Samson Katt/Pexels