Dobra karma i regularne badania – klucz do zdrowia Twojego psiaka
Dieta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra karma i regularne badania – klucz do zdrowia Twojego psiaka

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nic więc dziwnego, że chcemy, by w dobrym zdrowiu towarzyszył nam w życiu jak najdłużej. By zapewnić psu długie, zdrowe i szczęśliwe życie u naszego boku, musimy dbać o jego zdrowie na co dzień. Zobacz, w jaki sposób dbać o zdrowie psa.

Odpowiednie karmienie – podstawa profilaktyki

Jak wiadomo, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o zwierzaki, absolutną podstawą to utrzymania psa w dobrym zdrowiu jest odpowiednie żywienie. Dieta z resztek ludzkiego jedzenia lub popularnej, reklamowanej w telewizji karmy to nie najlepsze rozwiązanie. Oszczędzając na karmieniu psa, prędzej czy później wszystkie zaoszczędzone na karmie pieniądze i jeszcze więcej, zostawimy w gabinecie weterynarza. Karma pełna zbóż, soi, zapychaczy i konserwantów to droga do wielu poważnych chorób układu pokarmowego i trawiennego, których diagnostyka i leczenie są bardzo kosztowne. Organizm psa, choć przez tysiące lat dostosowywał się do życia z ludźmi, nie przystosował się do trawienia skrobii, w którą bogata jest dieta człowieka.

Karma dla psa, powinna być bezzbożowa, najlepiej wysokomięsna, nie powinna być barwiona ani konserwowana. Formą konserwacji mięsa w puszkach dla psa powinna być pasteryzacja, dzięki której mięso zachowa świeżość nawet przez kilka lat, bez konieczności dodatkowego podnoszenia jej trwałości. Zarówno mokra, jak i sucha karma muszą spełniać te warunki, by być odpowiednie dla psa. Przeczytaj skład karmy, którą dostaje Twój pies, możliwe, że jeśli wybierasz dostępne w dyskontach popularne marki karmy, w puszce jest zaledwie 4% mięsa, a reszta to odpadki z rzeźni i szkodliwe, uzależniające zapychacze.

Za tę samą lub nawet niższą cenę, co popularną karmę bardzo niskiej jakości, możesz kupić o wiele lepszą karmę firmy, której nie sprzedaje się w znanych sklepach. W sklepie internetowym https://taniakarma.com/ znajdziesz szeroki wybór dobrych jakościowo karm, dzięki którym Twój pies będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata.

Fot. Mat Coulton/Pixabay

Jakie badania wykonywać regularnie?

Kontrolę u weterynarza powinno przeprowadzać się co trzy lub cztery miesiące u psów młodych i dorosłych. Staruszki powinny odwiedzać weterynarza nawet częściej. Wizyta kontrolna to niewielki wydatek, rzędu 30-50 złotych. Na takiej wizycie lekarz omaca psa, sprawdzi stan jego zębów, oczu, uszu, sprawdzi, czy zwierzak nie ma pasożytów zewnętrznych oraz sprawdzi jego temperaturę. Regularne wizyty u tego samego lekarza prowadzącego pomogą weterynarzowi zauważyć ewentualne nieprawidłowości oraz prowadzić rzetelną kartotekę i raport o stanie zdrowia psa.

Regularnie, co pół roku powinno się wykonać u psa badania krwi. Regularne badania diagnostyczne pozwolą szybko wykryć ewentualne choroby i od razu rozpocząć leczenie. Badania laboratoryjne pomagają także w monitorowaniu ogólnego stanu zdrowia psa, dlatego warto wykonywać je regularnie. Wybrany przez Ciebie gabinet weterynaryjny powinien być wyposażony w najwyższej jakości środki i sprzęt laboratoryjny lub być w stałym kontakcie z profesjonalnym laboratorium diagnostycznym. Przykładowe zaopatrzenie, które powinno znajdować się w klinice weterynaryjnej, znajdziesz na: https://www.argenta.com.pl/Diagnostyka-weterynaryjna.

Dbanie o psa to nie tylko doglądanie, czy ma pełną miskę i głaskanie go na kanapie. To przede wszystkim zwracanie uwagi na to, co trafia do jego miski, dbanie o jego zdrowie i regularne wizyty u weterynarza. Poza stałymi terminami kontroli, nie można również zapominać o tym, że każdy niepokojący nas objaw lub zachowanie odbiegające od normy, należy od razu skonsultować z lekarzem, a nie czekać do wizyty, która przypada za miesiąc. Pies do szczęścia potrzebuje Twojej miłości i spełnienia potrzeb, z których jedną jest wolność od bólu i dyskomfortu. Tego możemy dopilnować wyłącznie pod okiem lekarza specjalisty, dlatego badaj swojego psiaka regularnie, by mógł być u Twojego boku jak najdłużej.

Fot. Justin Aikin/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda adopcja ze schroniska?
Jak wygląda adopcja ze schroniska?
Schroniska dla zwierząt są przepełnione przez psy i koty, które oczekują na lepszy los.
Czy wszystkie koty powinny wychodzić na zewnątrz?
Czy wszystkie koty powinny wychodzić na zewnątrz?
Dyskusja na temat tego, czy koty to zwierzęta domowe, które powinny przebywać wyłącznie w czterech ścianach, czy też warto dać im trochę swobody i pozwolić wychodzić na zewnątrz trwa w najlepsze.
Karma bezzbożowa dla kota: Zdrowe i naturalne odżywianie Twojego pupila
Karma bezzbożowa dla kota: Zdrowe i naturalne odżywianie Twojego pupila
Karma bezzbożowa dla kota - zdrowe żywienie bez zbóż. Odkryj korzyści i troszcz się o dobre samopoczucie Twojego pupila.
Ostatnie wpisy