Jako świeżo upieczony opiekun szczeniaka na pewno szybko przekonałeś się, jakie jest to przyjemne zajęcie. Mimo to należy dopełnić wielu obowiązków, jeśli chcesz zapewnić czworonogowi bezpieczeństwo, zdrowie i komfort. Zobacz, jakie akcesoria kupić dla szczeniaka do domu.
Zanim pojawi się Twój szczeniak w domu, warto wybrać się do sklepu zoologicznego i przygotować się na ten moment. Co kupić?
Jedzenie jest jednym z ważniejszych elementów dnia dla Twojego psa, dlatego potrzebuje on dwie miski. Jedna z nich jest przeznaczona do posiłków, a druga do picia. Najlepiej wybrać takie, które nie przesuwają się po gładkiej powierzchni, np. płytkach w kuchni. Plastikowe są najtańsze, jednak szybko ulegają zniszczeniu, a nawet przewracają się. Ciekawym rodzajem jest miska z wolną przestrzenią obok, na której pozostają resztki jedzenia albo kropelki wody. Dzięki temu Twój czworonożny przyjaciel nie pobrudzi większego fragmentu podłogi.
To niezbędny element w każdym domu, w którym pojawia się pies. Musi być dopasowany do rozmiaru. Najlepiej zmierzyć czworonoga od głowy do końca ogona, a następnie dodać do tego 20 centymetrów. Jeśli jesteś opiekunem małego szczeniaka, będzie on przecież rósł. Właśnie dlatego należy wybrać legowiska dla psa, które są dopasowane do rasy, małe albo średnie. Mimo tego, że szczeniak rośnie, legowisko też nie powinno być za duże, aby zapewniać pełne bezpieczeństwo psu.
Ciekawym rozwiązaniem są miękkie legowiska prostokątne, które są przyjemne w dotyku, np. wykonane z pluszu. Przyda się do nich specjalna nakładka antypoślizgowa, aby nie przemieszczało się podczas ruchu psa. Popularne są też legowiska okrągłe z wyjmowaną poduszką w środku.
Smycz to raczej dodatek, który powinien zapewniać komfort opiekunowi podczas spacerów. Na krótkie wypady poza dom sprawdzi się tradycyjna smycz spacerowa. Ciekawym rozwiązaniem jest też model przepinany, który można skracać w niektórych sytuacjach, np. w zatłoczonym miejscu. Popularna jest też smycz automatyczna, która daje dużą swobodę psu i jest prosta w obsłudze dla opiekuna.
Minusem jednak jest “wypuszczenie” psa dalej oraz próba ściągnięcia go do siebie. Łatwo też może zaplątać się pomiędzy drzewami. Z kolei obroża albo szelki powinny być dopasowane do szczeniaka. Po zapięciu trzeba wsunąć trzy palce pod powierzchnię – jeśli jest to możliwe, rozmiar jest w porządku. Obroża może być skórzana albo parciana, a szelki bezuciskowe. Aby transportować bezpiecznie psa, najlepiej zaopatrzyć się w transporter.
Szczenię powinno od samego początku przyzwyczajać się do regularnego czesania oraz kąpieli, choć ta nie powinna mieć miejsca szybciej niż po 10 tygodniu życia. Właśnie dlatego zaopatrz się w szczotkę, trymer albo grzebień. Przyda się też akcesorium do podcinania pazurów. Szampon dopasujesz do sierści, czyli konkretnej rasy psa. Musi być on delikatny, dlatego przeznaczony dla szczeniaka jest zdecydowanie najlepszy. Powinien mieć składniki nawilżające oraz substancje myjące. Coraz częściej pojawiają się naturalne preparaty, np. z olejem kokosowym oraz ekstraktami z naturalnych roślin, które dbają o strukturę włosa.
Nie ma potrzeby kupowania wielu zabawek, zdecydowanie wystarczy kilka na sam początek. Dobrze jest postawić na dobrej jakości piłkę, która będzie podstawą zabawy oraz nauki aportowania. Musi być dopasowana do pyszczka zwierzęcia, aby była komfortowa w noszeniu. Przyda się też zabawka, która jednocześnie pomoże zwierzakowi w wyrastaniu zębów stałych. W tym celu sprawdzą się rodzaje kauczukowe albo gryzaki w postaci bawełnianego sznura. W domu przydadzą Ci się jeszcze akcesoria treningowe.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik